T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Fındıkta Eğitim Seferberliği

Yayın Tarihi : 16.10.2020
İlimizde Merkez İlçe , Kurucaşile, Amasra’ya bağlı köylerimizde fındık alanlarında eğitim seferberliği devam ediyor. 
Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde Görevli Ziraat Mühendisleri Ömür DUYAR ve Ali Kemal GÜR tarafından bir dizi teorik ve sahada uygulamalı eğitimler düzenlendi. Eğitimlere İl Müdürü Yasin ÖNDER, İl Müdür Yardımcısı Abdurrahman TÜRKMEN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü İbrahim YILDIRIM, İl ve İlçe Müdürlüğünde görevli teknik ekipler ve çiftçilerimiz katıldı.
13 Ekim Salı günü başlayan eğitimlerde ilk olarak İl ve İlçe Müdürlüğümüzde görev yapan teknik personelimize gelişen yeni teknikler hakkında seminer verildi. Aynı gün Güzelcehisar köyümüzün Hisar ve Kapaklı mahallelerinde fındık üreticilerimizin bahçelerinde uygulamalı olarak budama ve dikim teknikleri, zirai mücadele takvimine göre yapılması gerekenler, yıl içinde yapılacak işlemler anlatıldı.   
14 Ekim Çarşamba günü Merkez İlçeye bağlı Gürgenpınarı ve Kurucaşile’ye bağlı Karaman köylerinde 16 Ekim Perşembe günü Amasra İlçemize bağlı Kazpınarı köyünde çiftçilerimize ait fındık bahçelerinde  teorik ve pratik eğitimler düzenlendi. 
İl Müdürü Yasin ÖNDER eğitimler esnasında yaptığı açıklamada; “ Sayın Valimiz Sinan GÜNER’in talimatlarıyla yıl içinde yürüttüğümüz ‘Bartın İlinde 74 Tarımsal Proje’ kapsamında Fındıkta Verimliliğin ve Kalitenin Artırılması çalışmalarımız pandemi koşullarında dahi çiftçilerimizle devam ediyor. Üretmeye ve birim alandan verimi artırıcı çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz. Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde konularında uzman arkadaşlarımızın İlimize gelerek bizlere yeni teknikler hakkında bilgi vermelerini talep ettik. Bu hem bizim sahada hizmet eden ekiplerimiz hem de üreticilerimiz adına büyük bir önem arz etmektedir. Üç gün boyunca eğitimlerde teknik ekiplerimiz çiftçilerimizin bahçelerinde anlattıkları her konuyu birebir kendileri uygulayarak ve uygulatarak gösterme şansı yakaladılar. İlimizin fındık rekoltesini artırmak ve Ülke ekonomisi içinde hak ettiği noktaya çıkarmayı hedef koyduk kendimize. Çiftçilerimiz eğer bu eğitimlerde gördüklerini ve yıl içinde teknik ekiplerimizin talimatlarını uygularlarsa günden güne daha başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyorum” dedi.