T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BARTIN MANDACILIĞINA KAN KATIYORUZ..

Yayın Tarihi : 7.6.2021
Bartın İl Özel İdaresinin finansman desteğinde; Bartın Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ile  İl Müdürlüğümüzün teknik işbirliğinde uygulanan “Damızlık Erkek Manda  Gençleştirme Projesi’’ kapsamında Afyon İlinden seçilerek alınan 19 Adet Damızlık Manda Boğasının Akçamescit (Topal Ali) Hayvan Pazarı’nda 05 Haziran 2021 tarihinde çekilen kura ile dağıtımları yapılmıştır.
Törene Ak Parti İl Başkanı Sn. Turan KALAYCI, İl Genel Meclisi Başkanı Sn. Kenan DURSUN, Meclis Üyesi Sn. Ali EYÜPUSTAOĞLU, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sn. Metin ÇETİN, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sn. Yasin ÖNDER, Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik  Başkanımız Hasan GÜL ile birlik üyesi  proje yararlanıcıları mandacılarımız katıldılar.
Törende söz alan İl Tarım ve Orman Müdürümüz Yasin ÖNDER konuşmalarında;
            "Yerli manda varlığımızın ve yetiştiriciliğinin yeniden canlandırılması, manda sayısındaki hızlı azalışının önlenmesi, bu  üretim  kolundan  elde  edilen  verim  ve gelirin artırılması, amacıyla "Halk Elinde Anadolu Mandasının Islahı Ülkesel Projesi"  Bakanlığımız tarafından 2011  yılında  uygulamaya konulmuştur. Proje ülke genelinde yürütülen  en büyük ıslah projelerden birisidir. İlk olarak; İl Müdürlüğümüz öncülüğünde ilimizde Bartın Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği kurularak; Bakanlığımız koordinesinde Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği  paydaşlığında ıslah projesi 2013 yılında 1800 baş manda ile başlanarak 2020 yılı itibari ile proje 4600 baş mandaya çıkarılmıştır. Bakanlığımız tarafından Bartınlı Manda Yetiştiricilerine 7,2 Milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Bu proje ile ilimiz mandacılığı et,  süt ve döl verimleri bakımından ıslah edilerek kaliteli ve uygun damızlık kullanımı ile verim seviyelerinin yükseltilmesi hedeflenmektedir.
             İl Müdürlüğümüz Proje Birimince Hazırlanarak uygulanan projemizle; 
Manda yetiştiriciliğinde marka il olma vizyonumuzu destekleyici bir biçimde:
Döl verimini artırmak,
Et ve süt verimini artırmak,
Uzun vadede hayvanlarını genotipik faktörlerinin iyileştirilmesini sağlayarak kan yakınlığı sonucu oluşabilecek olumsuzluklarının önüne geçilmesi,
Manda Boğası temininde güçlük çeken işletmelerimize destek olmak hedeflenmiştir.

               Projemize vermiş oldukları destekleri dolayısıyla başta Sayın Valimiz Sinan GÜNER’e, Milletvekilimiz TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Av.Yılmaz TUNÇ’a, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan DURSUN’a,  İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin ÇETİN’e, İl Genel Meclisi üyelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum. 
              Bartın Tarımı ve Hayvancılığının gelişmesi için gece gündüz demeksizin emek sarf eden, ter döken mesai arkadaşlarıma, Afyon’da bizleri yalnız bırakmayan Afyon İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sn. İbrahim ACAR’a, Proje Lideri Dr. Sezer ÖZ’e, seçim heyetine, Afyon İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı Sn. Ömer KELEM’e teşekkür ederim." Diyerek sözlerini tamamlayarak, çekilen kura sonucuna göre yapılan teslimatla tören sona erdirildi.