T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanımız Dr.Bekir PAKDEMİRLİ Bartın'da Sel Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

Yayın Tarihi : 18.8.2021


Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr.Bekir Pakdemirli, Bartın’da yaşanan sel felaketi yaralarının sarılması için 1 haftadır sahada gece gündüz demeden yürütülen çalışmaları yerinde denetlemek ve selden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletmek üzere ilimize gelir gelmez ilk olarak;
Ulus İlçemize bağlı Akörensöküler Köyünde sele kapılarak yaşamını yitiren 84 yaşındaki Arife Ünal’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Selden seranın demirlerine tutunarak kurtulan Arife Ünal’ın oğlu, gelini ve yakınlarına başsağlığında bulunan Bakan Pakdemirli, ailenin taleplerini en kısa sürede yerine getireceklerini anlattı. Bakan Pakdemirli, taziye ziyaretinde "Yüzlerce yıldır gelmeyen bir afet. Tekrar başınız sağolsun" diye konuştu. Ailenin odun talebi üzerine bu talebin yerine getireceğini aktaran Bakan Pakdemirli Zafer köyüne geçti.
Burada selden etkilenen kereste fabrikasını gezen Bakan Pakdemirli, evini sel basan yaşlı bir teyzemizi ziyaret etti. Ev içinde incelemelerde bulunan Bakan Pakdemirli, köy ve yakın çevresiyle bölgedeki barajları harita üzerinde inceledi. Hasar tespit çalışmaları hakkında bilgi aldı. Selden zarar gören ev ve işyerlerini gezen Pakdemirli, selden en çok etkilenen Zafer İlkokulu ile taşkına uğrayan köy deresini de inceledi. Köydeki temizlik çalışmalarını yürüten İl Jandarma Komutanlığına bağlı askerlere, belediye görevlilerine ve il dışından gelen operatör kullanıcılarına teşekkür ettiler.
  Sayın Bakanımız; 
Ulus ilçesine bağlı Zafer köyünde sahibinin selden kurtardığı 10 günlük buzağıyı elleriyle besledi. Emine ve Hasan Turgut çiftinin selden kurtardığı buzağıya biberonla mama yediren Pakdemirli, burada aileyle görüştü. Buzağının annesinin de selde telef olması üzerine çok kısa bir süre içerisinde gebe bir düve alınarak aileye teslim edildiği bilgisini alan Sayın Bakanımız Pakdemirli ilimizdeki incelemelerini tamamlayarak ayrıldılar.