T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bartın İlimizde 74 Tarımsal Proje Kapsamında Kooperatifçilerimize Teknik Gezi Düzenlendi

Yayın Tarihi : 20.9.2021

         Bartın Valiliğince hazırlanan "Bartın İlimizde 74 Tarımsal Proje" konularından biri olan "Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerimizin Arttırılması ve İşlevselliğinin Sağlanması Projesi" kapsamında başarılı kooperatifçilik örneklerini yerinde inceleyerek, ağırlıklı olarak ormancılık faaliyeti gösteren kooperatiflerimizi diğer tarımsal faaliyetlere yönlendirmek amacıyla teknik gezi düzenlendi.

       OR-KOOP Zonguldak Birliği ile birlikte düzenlenen geziye İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin ÖNDER, Ticaret İl Müdürü Erhan ÖZCAN, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Oktay ACIBAL, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü İbrahim YILDIRIM, OR-KOOP Zonguldak Birliği Başkanı Satılmış GİRGİN, İl Müdürlüğümüz teknik personeli ve İlimizde faaliyet gösteren kooperatif yöneticileri katıldılar.

            Sakarya İli Karasu İlçesine düzenlenen gezide ilk olarak Paralı Köyünde faaliyet gösteren S.S.Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ziyaret edildi. Ortaklarının ürettiği fındığı MARKA (Doğu Marmara Kalkınma Ajansı) desteğiyle kurulan tesiste işleyerek kendi markasıyla pazarlayan kooperatifin Yönetim Kurulu Başkanı Özgür UĞUR tarafından kooperatifin faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Gezinin ikinci durağı çiğ süt toplama ve girdi temini faaliyetleri yürüten S.S.Limandere Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi oldu. Kooperatifin KKYDP programından desteklenerek yapılan silaj paketleme tesisi gezildi. S.S.Sinanoğlu Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ziyareti ile gezi tamamlandı.

            Gezi sonunda kooperatif yöneticileri ile değerlendirme yapan İl Müdürü Yasin ÖNDER, gördükleri örneklerin kooperatif yöneticilerine ilham kaynağı olmasını ve ortakları ile birlik beraberlik içerisinde kooperatif faaliyetlerini ortakların faydasına olacak şekilde tarımsal faaliyetlere kaydırmalarını temenni etti.