T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

​ GIDA DENETİMLERİNDE EN ÖNEMLİ PAYDAŞIMIZ TÜKETİCİLERİMİZDİR

Yayın Tarihi : 1.11.2021
İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin ÖNDER, 25-28 Ekim tarihleri arasında Gıda Denetim Seferberliği kapsamında 4 gün boyunca, İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli 16  kontrol görevlisi ile İl genelinde gıda üretim, gıda satış ve toplu tüketim işletmelerinin yoğun bir şekilde denetlendiğini  söyledi. 4 günlük denetim seferberliği kapsamında 86 üretim yeri, 117 satış yeri ve 96 Adet Toplu Tüketim Yeri denetimi olmak üzere 299 Adet denetim yapılmıştır. Yaptığımız denetimlerde işletmelere başta gıda hijyeni ve personel hijyeni olmak üzere gıda güvenilirliği konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır.  
Gıda güvenilirliği konusunda temel hedeflerinin tüketici sağlığını en üst düzeyde korumak olduğun kaydeden ÖNDER, bu kapsamda tarladan, çiftlikten sofraya kadar gıda zincirinin bütün aşamalarında denetimlerini yılın her günü aralıksız sürdürdüklerini belirtti.
Gıda denetimlerinde en önemli paydaşlarının tüketiciler olduğunu ifade eden ÖNDER, tüketicilerin her türlü şikayetlerini ALO 174 ve Whatsapp İhbar Hattına (0 501 174 0174) yapabileceklerini, gelen bu şikayetleri değerlendirerek gerekli işlemleri yaptıklarını ve vatandaşları sonucu ilişkin mutlaka bilgilendirdiklerini dile getirdi.