T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi 2022 Yılı Çok Paydaşlı Platform Toplantısı ve İftar Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 29.04.2022


İlimizle birlikte 6 İlde yürütülen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesinin 2022 Yılı Yıllık Çalışma Planında yer alan Çok Paydaşlı Platform toplantısı 28/04/2022 tarihinde Ulus Kaymakamı Mehmet Sadık KILIÇ, İl Genel Meclis Başkanı Kenan DURSUN, İl Müdürü Yasin ÖNDER, Kurum Amirleri, Birlik Başkanları , çiftçiler ve çiftçi destek ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Değer zincirinin bütün ana aktörlerinin temsilcilerinden oluşan Çok Paydaşlı Platform gençler, kadınlar başta olmak üzere üreticiler, tüccarlar ve üretici örgütlerinden kurulmuştur. Platform karar alma aşamasına bünyesindeki Temsilciler Meclisi ve Yürütme Grubu ile katkı sağlamaktadır.
Toplantıda İlimizin 2022 Yılı Yıllık Çalışma Plan Bütçesi olan 11.000.000 TLnin içinde yer alan yatırımlardan Akçamescit Hayvan Pazarı yapımı, Sera Kurulumu Demonstrasyonları, Fındık Bahçesi Kurulumu Demonstrasyonları ve Yem Bitkileri Demonstrasyonları hakkında bilgi alışverişi yapıldı.
Ayrıca planlanan uygulamaların yıl içindeki harcama durumları görüşülerek oluşabilecek yeni bütçe ile hangi uygulamaların yapılması için önceliklendirme çalışmaları Çiftçi Destek Ekipleri ile birlikte yapıldı. Çalışma sonucu Projenin bileşenlerinden olan Kümelenme Yatırım Ortaklığı Bireysel Yatırım Faaliyetlerine öncelik verilmesi ve ihtiyaç duyulan tarım arazilerinin tel çit ile çevrilmesi ve üretimde öncelikli olan seracılık konularının ele alınması gündeme gelmiştir.
Toplantıda İl Müdürü Yasin ÖNDER “Üretimden Tüketiciye kadar her aşamada yer alan aktörler ile plan yapmaya, yapılan planları uygulamaya, uygulamaların sonuçlarını beraberce izlemeye, İlimizin büyük bütçeler gerektiren tarımsal altyapısına yatırımlar yapmaya, İlimize has sorunlara çözüm olacak konularda destek vermeye imkan sağlayan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesinin önemini” belirttiği konuşmasında Projesinin İlimizde uygulanmasında katkılarından dolayı  Bartın Valisi Sayın Sinan GÜNER’e, Adalet Komisyonu Başkanı Ak Parti Bartın Milletvekili Sayın Yılmaz TUNÇ’a ve Kurum çalışanlarına teşekkür etti.
Toplantı üreticilerimiz, platform üyeleri, Proje Yürütme Birimi ve Çiftçi Destek Ekipleri ile birlikte yapılan iftar ile sona erdi.