T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 26.05.2022


Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından 2014 yılından itibaren her yıl ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmektedir.

Birleşmiş Milletler 2022 yılını "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği " olarak belirlemiş olduğundan, Lider Çocuk Tarım Kampı Programının bu tema ile gerçekleştirilmesi  Bakanlığımızca  uygun görülmüştür. Bu kapsamda; Lider Çocuk Tarım Kampı Budakdüzü  okulundan  30 öğrenci ve Sınıf öğretmenleri Zeynep Şener Kıran ve Şehnaz Özcan Karagöz  ile start aldı.

İl Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğümüzün koordinesinde gerçekleşen etkinliğe Vali V. Abdullah AKTAŞ, İl Hukuk İşleri Müdürü Haluk Nuri Ballı, Amasra Kaymakamı Kadir PERÇİ Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder, Amasra Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay  Safa SÖYLEM, İl, İlçe Kurum Müdürleri ve teknik personellerimizin katılımları ile gerçekleştirildi.

      İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda öğrencilere Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü ve Balıkçılık Şube Müdürlüğü teknik personelince gıda güvenilirliği ve gıda israfı, balıkçılık ve su ürünleri konularında su ürünlerini ve su kaynaklarını tanıtmak, su ürünleri tüketiminin beslenmemizdeki önemi, yörelerine özgü türler, kaybolmakta olan türlere karşı doğa ve çevre bilincinin geliştirilmesi, konularında bilgilerini arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla görsel ağırlıklı sunumlar gerçekleştirildi.

       Etkinlikler kapsamında Amasra İlçesi Tarlaağzı Balıkçı Barınağına gidilerek tekne ziyareti yapılarak  ve öğrencilere  katılım belgeleri verilmesinin ardından, Amasra Müzesini gezilmesi ile etkinlik sona erdi.