T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Dünya Süt Günü Coşkuyla Kutalndı

Yayın Tarihi : 7.06.2022

1 Haziran Dünya Süt Günü, Bartın Gerişkatırcı İlkokulu öğretmen ve öğrencileri ile Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin ÖNDER, İl Müdür Yardımcısı Cevdet AKYÜZ, Gıda ve Yem Şube Müdürü Özgün TOPRAK ve şube personeli, Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Yusuf HAYRİ, İSG Birim Koordinatörü Işıl ERGİNYÜREK’in katılımlarıyla çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
İl Müdürü Yasin ÖNDER, süt içmenin sağlığımız için faydaları ve süt içme alışkanlığının kazanılmasının öneminden bahsettikten sonra miniklere süt ve kek dağıtımı yapıldı.
Sağlığın yaşam boyu korunması için yeterli ve dengeli beslenmede süt ve süt ürünleri tüketimi büyük öneme sahiptir. Özellikle çocukluk, gebelik-emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı açısından önemi bilinen süt; obezite, kanser, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu rol oynamaktadır. Mucizevi bir gıda olan süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarlarda tüketimi özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağı çocukları başta olmak üzere her yaş grubu için büyük önem taşımaktadır.
Bütün gıdalarda olduğu gibi, gıda güvenliği yaklaşım ve kuralları süt tüketimi için de geçerlidir. "Çiftlikten sofraya güvenli gıda" yaklaşımının gereği için, bütün önlemlerin alınması son derece önemli ve değerlidir. Bu slogan ile faaliyetlerini sürdüren Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personelimiz, bu eşsiz gıda ürününün en sağlıklı, en güvenilir haliyle sofralarımıza ve geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlerimize sunmak için son derece titiz ve özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.