T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Dünya Gıda Gününü Kutladık

Yayın Tarihi : 14.10.2022

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Dünya Gıda Günü kutlama etkinlikleri kapsamında Bartın Hükümet Caddesinde yapılan programa; Bartın Valisi Dr. Nurtaç ARSLAN,  Ak Parti Grup Başkanvekili Bartın Milletvekili Av. Yılmaz TUNÇ, Bartın Belediye Başkanı Cemal AKIN,  Bartın İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin ÖNDER, Ak Parti İl Başkanı Turhan KALAYCI, Kurum Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve vatandaşlarımızın katılımıyla düzenlendi.

Dünya Gıda Günü nedeniyle konuşma yapan İl Müdürümüz Yasin ÖNDER; 16 Ekim 1945 yılında kurulan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) kuruluşunu kutlamak amacıyla 16 Ekim tarihinde Dünyadaki açlığı ve yoksulluğu ortadan kaldırmak için her yıl BM'nin belirlediği farklı temalar ile dünya gıda gününün kutlandığını ve 2022 yılının Dünya Gıda Günü temasının "KİMSEYİ Arkada Bırakma" (Leave NO ONE behind) olarak belirlediğini, ayrıca her yıl tüm dünyada üretilen gıdaların en az %17'sinin israf edildiğini, Bu miktarın, her gün açlıkla mücadele eden milyonlarca insanı doyurabilecek 931 milyon ton gıdaya karşılık geldiğini belirtti.

Açıklamalarına devam eden İl Müdürü Yasin ÖNDER; "Gıdanın öneminin her geçen gün arttığı bu günlerde dünyamız ve ülkemiz için Tarım ve Orman Bakanlığı olarak üretimde verimliği arttırmak, sağlıklı güvenilir gıda, sıfır atık ile israfsız tüketim için var gücümüzle durmadan çalışıyoruz. Bu düşünceler ile Dünya Gıda Günü'nü açlık ve yoksulluğun olmadığı, sağlıklı nesillerin yetiştiği bir dünya dileği ile kutluyor, halkımıza sağlıklı ve mutlu bir gelecek temenni ediyorum."  diyerek sözlerini sonlandırdı.

Programda Vatandaşlara Bartın Bakkallar ve Bayiler Odasının katkılarıyla çeşitli ikramlarda bulunuldu. Dünya Günü ile ilgili afiş ve broşürlerin dağıtımı ile program devam etti.